Manželé Jan a Sylva Grézlovi zakoupili první pozemky Hostinova Dolu v roce 2009 a o rok později na nich zahájili stavební práce.Premiérové otevření jejich areálu se konalo loni v říjnu. Nabídka služeb pro aktivní jezdce (a návštěvníky obecně) je bez přehánění kompletní a patří do ní samozřejmě i možnost stravování v restauraci a ubytování v penzionu.
Kompletní nabídka
Areál s 25 hektary pastvin poskytuje ustájení koní ve zděných nebo venkovních boxech, se zajištěním podestýlky, sena a ovsa.
Krátkodobý pronájem školního koně v areálu, jízda na lonži, vození dětí na koni s vodičem, individuální výcvik jezdce, trénink na vlastním koni nebo vyjížďky do terénu s doprovodem patří k základním možnostem, jak zde využít volný čas.
Vybrat si lze rovněž mezi výcvikovým balíčkem pro začátečníky (10 hodin) a mírně pokročilé jezdce (20 hodin). Další variantou je víkendový balíček a v něm ubytování, polopenze, zapůjčení koně, jeho příprava a nasedlání, zapůjčení přilby a bezpečnostní vesty, dvouhodinová výuka jízdy s instruktorem, ukázka stájí, ošetřování a krmení koní.
Areál ovšem nabízí i pronájem kryté haly (20x40 metrů) a venkovní jízdárny (40 x 70 metrů), půjčování bezpečnostních pomůcek (a trekových kol) stejně jako exkurze pro školy a školky. To ovšem stále není všechno. Kategorie „speciálních služeb“ začíná ježděním a nápravou problémových koní, pokračuje přes drezurní a skokový výcvik, pohybování koní na kolotoči či využití solária až po zajištění podkováře a koňského zubaře.
Vyrobeno v Kisbéru
Hostinův Důl ovšem není atraktivní jen poskytováním kompletních služeb, ale také plemenem zde chovaných koní. Kisberský polokrevník (maďarsky: Kisbéri félvér) dostal jméno podle uherského hřebčína, který nechal založit císař František Josef I. v roce 1853. Kisbér měl produkovat ušlechtilého koně pro vojenské účely. Výchozí genetický základ příštího plemene byl ovšem pestrý. Stádo matek pocházelo z tehdejších korunních, dvorských i soukromých chovů monarchie a disponovalo proto nerůznější krví. Typově a vzhledově šlo ovšem o klisny pečlivě vybrané.
Působením hřebců anglického plnokrevníka po dobu několika generací pak vznikl mohutnější, klidnější a korektnější jezdecký kůň.Požadavek na další zmohutnění kisbérského plemene a zlepšení jeho pohybových a užitných vlastností zajistili v dalších letech postupně polokrevní hřebci kmenů Furioso a North Star a před II. světovou válkou importovaní trakénští plemeníci.
Válečný konflikt a doba po jeho skončení znamenaly pro kisbérského polokrevníka těžké ztráty. Koně pocházející z chovů, které „přežily“ kritická léta, se stali základem stáda Celostátního svazu kisbérského polokrevníka (založeného v Maďarsku v roce 1989). V České republice pak vzniklo v roce 2009 občanské sdružení, jehož oficiální název zní Český svaz chovatelů koní Kisbéri. A jeho reprezentanty najdete právě v Jezdeckém areálu Hostinův Důl.
Maďarský národní klenot z Moravy je velmi ušlechtilý polokrevník sportovního typu, tvrdý a vytrvalý, s velkou dávkou temperamentu a ochoty, se skvělým charakterem, prostorným a elastickým pohybem doplněným dobrými skokovými vlastnostmi.
Stručně řečeno: váš ideální partner pod sedlo.
Koně pro volný čas připravil Jiří Křepelka
Zemědělec číslo 37/2011